Урок-гра «Перший мільйон» за творчістю Р.Е. Распе "Пригоди барона Мюнхгаузена"


УРОК-ГРА
Тема: Розвиток зв'язного мовлення. Урок-гра «Перший мільйон» (на матеріалі уроку позакласного читання за твором Р.Е. Распе «Пригоди барона Мюнхгаузена»)



Мета: Узагальнити і закріпити вивчений матеріал; розвивати в учнів навички усних відповідей на запитання за змістом прочитаного, збагачувати словниковий запас; виховувати уважного читача, інтерес до подорожей і далеких країн.
Пояснювальна записка. Хто з дітей не мріє про диво? Особливо це стосується п'ятикласників. П'ятий клас вважається адаптаційним і більше відноситься до початкової школи. Це пов'язано з особливим психофізіологічним статусом вікового періоду — важко адаптуватися, перехід на предметну систему навчання. Період адаптації дає можливість учителю допрацювати те, що не вдалося зробити у початковій школі і підготувати перехід до середньої ланки навчання. Вчитель літератури, приймаючи дітей у 5 клас, не починає роботу з «чистого місця», він спирається на знання та навички, які були сформовані у початковій школі, і тільки тоді здійснює наступність, коли продовжує, хоча і на новому рівні, конкретну навчально-виховну роботу з кожним учнем.
Обов'язковою умовою, яка забезпечить наступність навчання у дітей на суміжних ступенях їх розвитку, є спільність у розумінні вчителями початкової школи і середньої ланки теорії і практики свого предмета, розумінні його внутрішньої логіки, його основних понять і їх системи, видів та форм вправ, завдань, їх послідовності та ефективності, взаємозв'язку і взаємообумовленості, які забезпечують найкращі можливості використання світової літератури для всебічного розвитку особистості дитини. Тому, на мій погляд, дуже корисно у 5 класі використовувати різноманітні нестандартні уроки.
На жаль, до нової шкільної програми не ввійшов чудовий твір Рудольфа Еріха Распе «Пригоди барона Мюнхгаузена». Щоб не залишити його поза увагою, виношу на урок додаткового читання. Пропоную учням оповідання «Вовк, запряжений у сани», «Кораблі, поглинуті рибиною», «Дивовижне полювання», «Восьминогий заєць», «Влучний постріл», «Кінь на дзвіниці», «Між крокодилом і левом», «Кінь на столі», «За волосся», «Друга подорож на Місяць» та ін. Після опрацювання і детального аналізу цих оповідань, учні отримують завдання скласти питання до текстів, ускладнюючи їх рівні. На основі учнівських запитань складаю завдання до гри. Також, готуючись до уроку,  аналізуємо телевізійну гру «Виграй мільйон», яку діти добре знають, звертаємо увагу на правила гри, види підказок, «неспалимі» суми. Після такої підготовки можна проводити урок-гру «Перший мільйон». Доцільно, щоб у ролі ведучого виступав сам барон (учень старшого класу, відповідно одягнений) і задавав питання від свого імені. Якими будуть призи для переможців, кожен учитель може визначити на власний розсуд, крім оцінок я використала ще й бублики.
Хід уроку
I.  Організаційні моменти.
II. Оголошення теми уроку, його завдань. Пояснення правил, підготовка до гри.
III. Хід гри. Відбіркові питання.
1.  Скільки букв в імені барона (Мюнхгаузен - 10)
2.  В якому році було надруковано книгу Р. Е. Распе (1786)
3.  В якому віці барон Мюнхгаузен прибув до Росії (13 років)
4.  Скільки років прожив барон Мюнхгаузен (76)
5.  Зі скількох слів складається повна назва твору («Дивовижні пригоди, подорожі й бойові подвиги барона Мюнхгаузена» – 8)
6.  В якому німецькому місті народився барон Мюнхгаузен (Боденверден)
7.  Розставити в алфавітному порядку авторів і перекладачів твору. (Бюргер, Распе, Тютюнник, Чуковський)
Переможці відбіркового туру займають місце за столом ведучого, відповідають на його питання до програшу або повного виграшу. Потім наступний переможець відбіркового туру включається в гру.
IV.   Підведення підсумків.
V.  Пояснення домашнього завдання.
Скласти нову історію про барона Мюнхгаузена. Дотримуватися правил:
1.  Головний герой - барон Мюнхгаузен.
2.  Оповідь ведеться від першої особи.
3.  Історія має бути короткою, лаконічною.
4.  Обов'язкові елементи - перебільшення, гумор, фантастика.
5.   Істрія мусить мати щасливий кінець.

Набір питань №1
1.  В оповіданні «Кінь на дзвіниці» я виїхав на коні:
а) в Росію;                   б) в Україну;
в) в Англію                 г) в Німеччину.
2.  Всю дорогу йшов:
а) дощ;                       б) сніг;
в) мела хурделиця;       г) град.
3.  Якої пори року я виїхав до Росії:
а) навесні;                   б) ранньої осені;
в) взимку;                    г) жаркого літа.
4.  Я зупинився посеред поля тому, що дуже захотілось:
а) поїсти;                     б) подивитись на зимовий пейзаж;
в) спати;                      г) розім'ятись.
5.  Де довелося мені заночувати:
а) у полі;                     б) в лісі;
в) в корчмі;                 г) в готелі.
6.  Що стирчало з-під снігу:
а) стовпчик;               б) хрест;
в) кущик;                    г) береза.
7.  Коня в полі було прив'язано до:
а) дерева;                    б) огорожі;
в) стовпчика;               г) ноги.
8.  Коли прокинувся, я побачив, що за ніч:
а) сталася велика відлига;      б) мороз скував все навкруги;
в) все залив дощ;                  г)мого коня з'їли вовки.
9.  Коли я прокинувся, то побачив, що опинився:
а) в селі;                     б) у містечку;
в) у столиці;                г) у степу.
10.Вранці я прокинувся в оточенні:
а) городян;                  б) селян;
в) будинків;                 г) дерев.
11.На який острів я прибув в оповіданні «Між крокодилом і левом»:
а) Ява;                         б) Корсика;
в) Цейлон;                   г) Сахалін.
12. Хто запросив мене піти на полювання:
а) губернатор;                    б) його старший син;
в) його молодший син;       г) брат губернатора.
13. В якій країні я опинився в оповіданні «Кінь на столі»:
а) Росія;                      б) Туреччина;
в) Італія;                   _г) Литва.
14. Які країни воювали між собою в оповіданні «Влучний постріл»:
а) Англія та Італія;        б) Росія та Туреччина;
в) Німеччина та Росія;    г) Англія та Італія.
15. Де жили триногі люди:
а) на Місяці;               _б)  на Сирному острові;
в) в череві у рибини;      г) на Молочному острові.

Набір питань №2
1.  В оповіданні «Кінь на дзвіниці» іржання коня звучало:
а) з конюшні;               б) збоку;
в) десь згори;               г) з-під мене.
2.  До чого був прив'язаний кінь:
а) до димаря будинку;_б) до хреста дзвіниці;
в) до громовідвода;      г) до флюгера.
3.  Яка зброя допомогла визволити мого коня:
а) гармата;                 _б) пістолет;
в) рушниця;                 г) гаубиця.
4.  Я схопив пістолет і вистрілив:
а) в коня;                     б) в голуба;
в) в дерево;                    г) у вуздечку.
5.  Я завжди був чудовим:
а) кухарем;                  б) плавцем;
в) стрільцем;                г) співаком.
6.  В оповіданні «Вовк, запряжений у сани» я вважав, що найкраще пересуватись взимку:
а) верхи на коні;           б) в кареті;
в) на санях;                  г) на велосипеді.
7.  Щоб краще пересуватись взимку, я купив собі:
а) воза;                        б) мотоцикла;
в) карету;                    г)  сани.
8.  Які сани я купив собі:
а) дубові;                    б) добрячі;
в) гарні;                       г) розмальовані.
9.  Сніг був:
а) замороженим і хрустів під санями;     б) м'яким;
в) з льодяною кіркою;                            г) колючим і хрустким.
10.Я в'їхав у ліс:
а) ще вранці;               _б) надвечір;
в) вночі;                      г) після обіду.
11. До якої країни попросив мене поїхати турецький султан в оповіданні «Мої чудові слуги»:
а) до Німеччини;        _б) до Єгипту;
в) до Англії;                г) до Китаю.
12. Кого на своєму шляху я зустрів першим:
а) мисливця;                б) дроворуба;
в) скорохода;               г) вітродува.
13. Мисливець убив горобця, який сидів на дзвіниці:
а) у Берліні;                 б) у Парижі;
в) у Москві;                 г) у Лондоні.
14. Куди полетіло ядро в оповіданні «Влучний постріл»:
а) у Росію;                   б) у Туреччину;
в) у Німеччину;          _г) в Африку.
15.Скільки оповідань написав Р.Е.Распе про барона Мюнхгаузена:
а) 40 ;                        б) 37;
в) 57;                         г) 60.

Набір питань №3
1.   В оповіданні «Вовк, запряжений у сани» по дорозі в ліс мене наздогнав:
а) дикий кабан;              б) лютий ведмідь;
в) страшний вовк;         г) великий лось.
2.   Від страху я:
а) онімів і перестав ворушитись;           б) ліг на дно саней і заплющив очі;
в) почав кричати і кликати на допомогу; г) почав співати войовничі пісні.
3.   Клацання вовчих зубів лунало:
а) позаду саней;              б) над вухом;
в) над головою;              г) перед очима.
4.   На що вовк звернув увагу:
а) на задню частину коня;       б) на мене;
в) на мої гарні сани;                г) на те, що було в санях.
5.   Що продовжувала в цей час робити передня частина мого коня:
а) відчайдушно захищалась;    
б) з жаху все бігла вперед;
в) почала допомагати задній частині боротися з вовком;
г) зупинилася і почала очікувати, що буде далі.
6.   З яких країн були кораблі у череві риби в оповіданні «Кораблі, поглинуті рибиною»:
а) Росії, Німеччини, Англії;              б) Китаю, Японії, Кореї;
в) Швеції, Англії, Португалії;           г) Америки, Мексики, Куби.
7.   Скільки матросів поставили в роті рибини дві щогли:
а) 100;                             б) 200;
в) 250;                             г) 150.
8.   У якому морі ми перебували:
а) Чорному;                    б) Кораловому;
в) Каспійському;            г) Середземному.
9.   Скільки кораблів було в череві риби:  
а) 85;                               6)75;
в) 90;                               г) 70.
10.3а допомогою чого я піймав качок в оповіданні «Дивовижне полювання»:
а) ковбаси;                      б) риби;
в) картоплі;                      г) сала.
11.Скільки днів я ганявся за зайцем в оповіданні «Восьминогий заєць»:
а) 2;                            б) 4;
в) 5;                            г) 3.
12. Де я народився:
а) у південній Німеччині;        б) у північній Німеччині;
в) у східній Німеччині;            г) у західній Німеччині.
13.Хто подер весь мій одяг:
а) скажена шапка;                    б) скажена шуба;
в) дикий чобіт;                         г) чарівна куртка.
14.3 чого була пошита моя чарівна куртка:
а) з оленя;                                 б) з кабана;
в) з собаки;                               г) із зайця.
15. В оповіданні «Влучний постріл» англійський генерал пропонував чин:
а) генерала;                              б) капітана;
в) полковника;                         г) бригадира.

Набір питань №4
1. В оповіданні «Вовк, запряжений у сани» коли я отямився, то схопив:
а) мотузку;                    б) пістолет;
в) ножа;                         г) батіг.
2. Як відреагував на це вовк:
а) завив і рвонув уперед;                      б) розвернувся і накинувся на мене;
в) почав їсти передню частину коня;   г) зупинився, приготувався                                                                                          до нападу.
3.  Замість коня у сани був запряжений:
а) віл;                             б) мустанг;
б) ведмідь;                     г) вовк.
4.   Чому вовк не міг втекти з саней:
а) я його міцно тримав у руках;          б) він був у голоблях і кінській збруї;
в) я міцно прив'язав його до саней;    г) в нього були зв'язані ноги.
5.   Ми в'їхали в місто:
а) Петербург;                б) Київ;
в) Львів;                        г) Берлін.
6  Як біг вовк:
а) риссю;                     _б) галопом;
в) чвалом;                     г) неквапом.
7. Як відреагували на таке диво люди:
а) юрбами бігли дивитись на героя;          б) від подиву розкривали роти;
в) аплодували герою;                                 г) кричати: «Браво, барон!».
8. В якій країні я перебував в оповіданні «За волосся»:
а) Росія;                         б) Литва;
в) Туреччина;                г) Італія.
9. Разом з конем я шубовснув:
а) у річку;                      б) у багно;
в) у озеро;                     г) у яму.
10.Що я зробив, коли летів на ядрі:
а) оглянув місцевість;            б) порахував гармати;
в) порахував турків;               г) порахував кораблі.
11.У турецькому полоні я пас:
а) коней:                                б) овець;
в) бджіл;                                г)гусей.
12.Що я закинув на Місяць:
а) золоту сокиру;                  б) срібну сокиру;
в) дерев'яну сокиру;              г) кам'яну сокиру.
13. На чому я знайшов свою сокиру:
а) на горі;                               б) на купі сіна;
в) на купі соломи;                  г) у ямі;
14.Який турецький овоч я використав, щоб дістатись Місяця:
а) квасолю;                            б) боби;
в) кукурудзу;                         г) огірки.
15.Який пам'ятник встановили мені вдячні земляки:
а) я на ядрі;                            б) я на олені;
в) я на рибині;                        г) я на коні.

Набір питань №5
1. Яке дерево виросло на моєму коні:
а) вишня;                    б) верба;
в) лавр;                       г) клен.
2. У якому місті я жив у Росії;
а) Москва;                    б) Петербург;
в) Новосибірськ;          г) Омськ.
3.  Скільки куріпок я нанизав на шомпол:
а) 7;                            б) 9;
в) 10;                          г)6.
4.  Яка лисиця трапилась мені у російському лісі:
а) руда;                       б) чорно - бура;
в) чорно - біла;           г) чорна.
5   Чим стріляла моя чарівна куртка:
а) стрілами;                  б) застібками;
в) ґудзиками;               г) гачками.
6.  Скільки ґудзиків лишилося на чарівній куртці:
а) 1;                            б) 2;
в) 3;                            г) 4.
7.  Кого ми зустріли по дорозі до Південного океану в оповіданні «Друга подорож на Місяць»:
а) летючих чоловіків;   б) летючих хлопчиків;
в) летючих дівчат;        в) летючих жінок.
8.  На який день знялась велика буря:
а) на 15;                      б) на 13;
в) на 17;                      г) на 19;
9.  Скільки тижнів ми шугали над хмарами:
а) 6;                          б) 5;
в) 7;                          г) 4;
10. Які птахи у мешканців місяця правили за коней:
а) двоголові соколи;     б) двоголові ворони;
в) триголові орли;         г) триголові кажани.
11. Що було у мешканців місяця замість зброї:
а) помідори;                б) буряки;
в) редиска;                   г) редька
12. Що було у мешканців місяця замість щитів:
а) гриби - печериці;      б) гриби - мухомори;
в) гриби - поганки;       г) гриби - маслюки.
13.Скільки разів на рік обідали місячні мешканці:
а) 24;                           б) 6;
в) 12;                           г) 10.
14. Що роблять місячні люди, коли постаріють:
а) розчиняються у воді;        б) тануть у повітрі;
в) летять в небо;                    г) падають на Землю.
15.Які очі були модні того року на Місяці:
а) зелені і жовті;                    б) лілові і сині;
в) оранжеві і червоні;            г) жовті і лілові.

Немає коментарів:

Дописати коментар